Středa, 7 června, 2023
DomůZdravíI vás trápí zánět močových cest? Dodržujte toto!

I vás trápí zánět močových cest? Dodržujte toto!

Častý problém žen – zánět močových cest. Věděli jste, že přibližně 15 % z celkového množství antibiotik, které ročně dojdou ve světě, se podává pacientům s infekcemi močových cest? Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy než muže. Poradíme vám, jak mu předcházet a co dělat, když se objeví jeho příznaky.

Proč vlastně zánět močových cest vzniká

I když často při problémech s močovými cestami říkáme, že jsme prochladli, nachlazení za něj může jen nepřímo. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je totiž bakterie.
Nejčastěji se jedná o bakterii Escherichia coli, která se nachází v tlustém střevě a v okolí konečníku. Pokud se nedostane do močových cest, je neškodná. Pokud se tam však dostane a neodplaví se proudem moči, postupuje dál, přemnoží se a vyvolá zánět.

Jak se projevuje

Při začínajícím zánětu močových cest pocítíte časté nucení na močení a bolest v podbřiší. Moči se tvoří méně a může být zbarven mírně do červena. Často se vyskytne i nepříjemné řezání a pálení při močení. Pokud se infekce šíří dále, můžete mít kromě počátečních příznaků zvýšenou teplotu, ke které se přidruží bolest křížů.

Domácí léčba nebo lékař

Red berries on a dark background. cranberries in a bowl

Jelikož se jedná o bakteriální infekci, domácí léčba není dostačující. Je třeba, abyste vyhledali lékaře, který vám předepíše antibiotika. Kromě nich byste měli dodržovat klid na lůžku a pít spoustu tekutin. K doplnění léčby se doporučuje pít čaj s obsahem brusinek, medvědice lékařské, kopřivy a heřmánku. Můžete sáhnout i po volně prodejných lécích. Vybírejte takové, které obsahují brusinky a D-manosu. Obě účinně působí proti bakteriím.

Důležitá je prevence

Pokud trpíte častými záněty močových cest, nezapomínejte na prevenci. Měli byste:
– dodržovat pitný režim (alespoň 2 litry tekutin denně),
– preventivně užívat přípravky s obsahem brusinek nebo pít urologický čaj,
– dbát na pravidelnou hygienu,
– vymočit se před a po sexu,
– po toaletě se utírat zepředu dozadu,
– po koupání se převléknout z mokrých plavek do suchých.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek