Středa, 7 června, 2023
DomůZdravíJak odstranit problémy s trávením?

Jak odstranit problémy s trávením?

Trávicí potíže dokážou nadělat velké problémy. Občas však neumíme ovládat své chuťové pohárky a kombinujete páté přes deváté. To, co jíme, se však později odráží na našem zdraví. Pokud vás ale dlouhodobě trápí potíže s trávením, poradíme vám, jak si upravit jídelníček, abyste se cítili opět dobře.

Jídejte každý den polévku

Problémy s vyprazdňováním nemají jen staří lidé či malá miminka, ale i mladí lidé či lidé ve středním věku. Může za to absence tekuté teplé stravy, preferování pečiva a fastfoodových jídel. Mastné a smažené pokrmy trávící ústrojí ještě více zatěžují.

Připravujte si a jívejte každý den polévku. Poctivý domácí kuřecí nebo hovězí vývar či doma připravené zeleninové polévky vás dostatečně zasytí a pomohou vám odstranit problémy s trávením. Dávejte si ale pozor na kombinaci potravin. Nadýmání mohou způsobit i polévky, konkrétně však zelná, kapustová a z luštěnin. To ovšem neznamená, že se jim máte zcela vyhýbat.

Pomoci vám může kmínová polévka. Kmín je dobře známý tím, že pomáhá odstranit problémy s nadýmáním. Nyní na podzim doporučujeme vývar, polévku z kořenové zeleniny, ale také hokaiddo polévku se zázvorem.

Přijímejte dostatečné množství vlákniny

Vláknina je na problémy s trávením ten nejlepší lék. Reguluje totiž zažívání a rozhýbe líná střeva. Najdeme ji především v čerstvém ovoci, zelenině, v cereáliích, hnědé rýži, v sóji, či dokonce iv luštěninách.

Pozor na to, co pijete

Pokud jste milovníci sladkých limonád, coly, černého čaje či kávy, problémy s trávením může způsobovat i pití nevhodných nápojů. Dávejte si pozor, co pijete a tyto nevhodné nápoje nahraďte bylinkovými čaji (ze sušených bylin či sypanými čaji), čistou vodou a nešumivými nápoji. V případě, že budete neustále pít jen sladké nápoje, hladina cukru v krvi vám bude stoupat a riskujete, že se u vás objeví cukrovka.

Cropped shot of an unrecognizable woman posing with her hands on her stomach

Kromě doma připravených teplých polévek, jídla potravin bohatých na vlákninu a omezení sladkostí a sladkých nápojů se zaměřte na příjem probiotik. Ty si můžete koupit buď v lékárně ve formě tablet, ale doporučujeme vám je spíše konzumovat ve formě zakysané mléčných nápojů či kvalitních bílých jogurtů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek